Historia zawodów

 

Pierwsze zawody Koziołka Matołka, odbyły się 1946 r. Historia organizacji zawodów narciarskich dla dzieci w Zakopanem sięga jednak lat 30-tych i związana jest z postacią Kornela Makuszyńskiego.

Po I wojnie światowej Makuszyński zakochany w Tatrach, wraz ze swoją żoną dużo czasu spędzał w Zakopanem. Makuszyński zjednał sobie sympatię i miłość górali, czego dowodem jest nadanie mu w 1931 r. honorowego obywatelstwa Zakopanego.

W stolicy Tatr pisarz angażował się społecznie. Z jego inicjatywy powstało na stokach Gubałówki sanatorium dla młodzieży. Pisarz inicjował też zbiórki pieniężne na sprzęt narciarski dla najbiedniejszych dzieci. Po II wojnie światowej, w 1945 r. Makuszyński zamieszkał na stałe w Zakopanem w willi „Opolanka”, gdzie dziś mieści się jego muzeum.
Memoriał im. Kornela Makuszyńskiego był częścią Światowego Dnia Śniegu (20 stycznia) utworzonego przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Światowy Dzień Śniegu ma na celu promowanie nie tylko zabawy na śniegu, ale również edukacji związanej ze śniegiem. Decyzję o utworzeniu Światowego Dnia Śniegu podjęto podczas kongresu FIS w 2010 roku w tureckiej Antalyi.